Jump to content

Le kéne állni a stresszel

2020. 05. 29. 13:54

A cukorbetegség nem csak kismamáknál vagy elhízás esetén jelent veszélyt.

A cukorbetegség alattomos kór, amely sokszor csak akkor okoz tüneteket, amikor már a szövődmények is kialakultak.

Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa szerint különösen azoknak érdemes figyelni a cukorbetegség kezdeti tüneteire, akik a veszélyeztetettek közé tartoznak. Gyanú esetén pedig érdemes felkeresni egy szakorvost - akár távkonzultáció során is.

A legfontosabb rizikótényezők

A stressz és az elhízás is a cukorbetegség rizikófaktora. A 2-es típusú cukorbetegség elsődleges rizikótényezője az elhízás, különösen a hasra történő, úgynevezett alma-típusú, illetve az ezzel összefüggő mozgásszegény életmód és az emelkedett vérzsírszint.

A terhesség során azoknak a kismamáknál szükséges a fokozott odafigyelés, akik 30 fölött járnak, és túlsúlyosak. Ha a baba 4 kilogramm vagy afeletti, okot adhat a következő terhesség erőteljesebb nyomon követésére.

Bizonyos gyógyszerek hosszú ideig tartó szedése is eredményezheti ezt a betegséget, így például a szteroidoké, a fogamzásgátlóké vagy a vizelethajtóké.

Egyes betegségek fokozottan hajlamosítanak cukorbetegségre, ilyen például a hasnyálmirigyhez vagy a hormonháztartáshoz kapcsolódó problémák, például Cushing-szindróma, a pajzsmirigy rendellenes működése, valamint genetikai rendellenességek, mint a Down-szindróma.

A stressz mint önálló rizikófaktor

Mára már bizonyított tény, hogy stressz hatására idő előtt megjelenhet a cukorbetegség. Ez nyilván nem azt jelenti, hogy minden stresszel élő ember előbb-utóbb diabéteszes lesz, csupán azt, hogy ha megvan a genetikai hajlam, és esetleg más kockázati tényezők is jelen vannak a mindennapokban, a stressz felgyorsíthatja a folyamatot.

(Forrás: femina.hu / fotó: pixabay.com)
divatesszepseg_sticky_layer_redesign