Teljesen természetes, hogy a szerelmesek között a kezdeti hév egy idő után alábbhagy, és az is, hogy a házasságban, a tartós kapcsolatban már nem teljesen úgy viselkednek egymással a felek, ahogyan az első hónapokban. A normális változásokat, a viszony egészséges átalakulását azonban nem szabad összetéveszteni az elhidegüléssel, az eltávolodással és az érzelmek meggyengülésével.
Ha teljesen elmúlt a szerelem, a szeretet a házasságban, akkor fontos időben lépni: vagy közösen, esetleg szakértő segítségével dolgozni az újjáélesztésén, vagy pedig mindkét fél érdekében lezárni a kapcsolatot. Az ugyanis rendkívül káros, ha a pár tagjai boldogtalan, szerelemmentes viszonyban élnek tovább. A problémát nem könnyű felismerni, de a következő jelek segíthetnek ebben. Egyáltalán nem csak a szeretkezések ritkulása vagy megszűnése utal a súlyos gondra.
Már nem fordulnak egymáshoz a felek
Dr. Lisa Marie Bobby pszichológus és párkapcsolati terapeuta szerint az érzelmek elmúlása után a felek már nem a másikhoz fordulnak, ha valami problémájuk adódik, illetve, ha megnyugvásra vágynak. Többé már nem a partnerüket tartják a legmegbízhatóbb, hozzájuk legközelebb álló embernek, így támogatásért sem őt keresik. Nem mesélik el egymásnak a gondjaikat, nem kérnek tanácsot, és nem látják úgy, hogy legjobb barátok lennének. Félnek attól, hogy sebezhetőnek mutassák magukat társuk előtt, és tartanak az elutasítástól.
Állandó kritizálás
Robin Milhausen pszichológus elárulta, a szerelem és a szeretet elmúlása frusztráltabbá teszi a pár tagjait, meggyengíti az egymás iránti tiszteletet, ez pedig állandó kritizáláshoz vezet. Jellemző, hogy a felek ilyenkor a legapróbb dolgokért is támadják a másikat, és megjelennek a szavaikban a „mindig” és a „soha” kezdetű, általánosító mondatok. Nemcsak egymás szokásait, viselkedését, hanem személyiségét is bírálni kezdik, ez pedig még súlyosabb gondokhoz, veszekedésekhez vezet.
Megváltoznak vagy elmaradnak a viták
Szintén intő jel az, ha teljesen megváltoznak a viták. Ez általában kétféleképpen történhet. Az első eset az, hogy mivel a felek szinte teljesen érdektelenné válnak a kapcsolatot illetően, már a veszekedésekbe sem fektetnek energiát. Nem érdeklik őket a problémák, hiszen úgy vélik, már úgysem számít, mi fog történni. De az is előfordul, hogy kiélesednek az ellentétek, és a másik legapróbb dolgai is zavarni kezdik a társát, így szinte minden beszélgetés civakodásba fordul. Az, hogy melyik alakul ki, nagyban függ a pár tagjaitól, a kapcsolat dinamikájától és a két ember személyiségétől, vérmérsékletétől is.
Eltűnik a humor, a közös szórakozás
Marni Feuerman párkapcsolati terapeuta szerint a szerelemmel együtt a humor is eltűnik a házasságból. A felek már nem viccelődnek, nem nevetnek együtt, és azokat a programokat sem élvezik, amiket korábban szórakoztatónak találtak. Az együtt töltött idő feszültté vagy akár unalmassá válik, és az is igen gyakori, hogy egymás társaságában is magányosnak érzik magukat.
A külön töltött idő boldogabb
Dr. Lisa Marie Bobby szerint az is erről a problémáról árulkodik, ha a felek felszabadultabbak, boldogabbak, és úgy érzik, jobban önmagukat adhatják, ha nem a párjukkal vannak. Ez a jelenség súlyos gondra utal a kapcsolatban, hiszen egy egészséges, boldog viszonyban nem fordul elő hasonló.
Vonzódás mások iránt
A tartós kapcsolatban élők is vonzónak találhatnak másokat, ez egy teljesen természetes jelenség. Az azonban már problémára utal, ha a felek egyre többször vágyakoznak más iránt, vagy érzelmeket kezdenek táplálni egy harmadik fél iránt. Mindez ugyanis a bizonytalanságot, a társ iránti érzések meggyengülését és a boldogtalanságot jelez.
Ha valaki a fent említett problémákat, változásokat tapasztalja, fontos időben lépnie. Először is érdemes leülni a partnerrel, és átbeszélni a gondokat, majd megfontolni, hogy szeretnék-e kitartó, közös munkával helyrehozni a kapcsolatot, vagy inkább a különválás mellett döntenek.