Láthatatlan betegség alatt olyan mentális vagy fizikai betegséget értünk, amelynek nincs egyértelmű külső nyoma. Ellentétben például egy kerekesszékben közlekedő mozgássérülttel, ezek a betegségek mások számára alig, vagy egyáltalán nem észlelhetők.

Ide sorolható többek közt a depresszió, egyes személyiségzavarok, a cukorbetegség, az autoimmun betegség, az irritábilisbél-szindróma, az epilepszia, az izmokat érintő fibromyalgia, de akár vesebetegség is lehet. Az ilyen jellegű betegségben szenvedők nyilatkoztak a Huffpostnak: ezeket szeretnék az egészségesek tudtára adni.
Hiába van jobb napod, nem jelenti azt, hogy meggyógyultál
- Mindig küzdök vele, mindegy, hogy jobb vagy rosszabb napom van a betegséget illetően - mondja a 28 éves Ariel. - Kisminkelem magam, csinosan felöltözök, magamra erőltetem a mosolyt, és szuperül nézek ki, közben pedig belül borzalmasan érzem magam.
A krónikus betegség jellemzője, hogy hosszan tart, és hullámzóan produkálhatja a tüneteket. Van, amikor enyhülnek a panaszok, de ez sajnos nem egyenlő azzal, hogy egyik napról a másikra meg is szűntek.
Éppen azért, mert annyira hullámzóak a tünetek, nehéz bármit is előre megtervezni. A betegség kiszámíthatatlan, és váratlanul idézhet elő epizódokat. Hiába szervez le egy IBS-beteg egy programot két héttel későbbre, ha pont az adott napon tör rá a felpuffadás és hányás, hasmenés, akkor kénytelen lesz lemondani a találkozót.
Egy-egy depressziós epizód vagy a krónikus fájdalom miatt nehéz mindig a jelenben lenni. Ezek a visszaesések rengeteg energiát felemésztenek, így a külvilág számára úgy tűnhet, hogy az illető egyszerűen lusta, vagy elhagyja magát, pedig ez nem így van. Ahogy egyikük fogalmaz, nagyon igyekeznek „normálisnak” lenni, de a betegség ezt sokszor megakadályozza, így nem mindig térül meg az erőfeszítés.