Az alakformáló kezelés önmagában nem alkalmas arra, hogy a súlyfeleslegként tárolt zsírt eltüntesse. A fogyást legfeljebb kiegészítő kezelésként, elegendő mozgás és étrendváltozás mellett tudja segíteni.
Az alakformálás nem feltétlenül jelent karcsúsítást. A különböző módszerek és testkezelő eljárások mindegyikének más a funkciója. Van, amelyik a tónusos izomzat fejlesztésében segít, van, amelyik narancsbőr kezelésére alkalmas, és van, amelyik a zsírbontásban fejti ki a hatását.
Az alakformáló kezelés nem elsősorban lefogyni segít, hanem helyileg átalakítani a test azon részeit, melyek kis mértékben aránytalanok. Ha valakinek a testtömeg indexe normális, de formásabb idomokat szeretne, érdemes igénybe venni a kezelést. Ehhez lokalizálni kell a problémát, és az ahhoz illő kezelési technológiát vagy gépet érdemes kiválasztani. Ebben szakember segít, aki lehet masszőr, kozmetikai testkezelő vagy elhízásban járatos orvos, vagyis obezitológus is.
A plasztikai sebész műtéttel végzi az alakformálást, ami jelenthet zsírleszívást vagy hasplasztikát. A nem műtéti jellegű alakformálásnak két fajtája van, a kozmetikai jellegű és az orvosi. A kozmetikai alakkorrekció elsősorban kezelésekből áll, ilyen az izomstimuláció, a bőrfeszesítés, a dermaroller vagy a masszázs. Az orvosi alakformálást csak szakorvos végezheti, ez általában a tűvel végzett mezoterápiás kezelést jelenti. A felsorolt módszerek az aránytalan testforma korrigálására alkalmasak, a helyi zsírpárnák csökkentésére, a bőr feszesítésére, valamint izomformálásra és a narancsbőr mérséklésére.
Az alakformáló kezelés mozgással kiegészítve meghozza a kívánt eredményt. Kezdőként a következőkre kell figyelni az edzőteremben, hogy hatékony legyen a program.