Mindenkinek az egyéni döntése, hogy a jelenlegi helyzetben külföldön, vagy belföldön tölti a vakációját. Azonban jó tudni, hogy mely országok, mikorra tervezik megnyitni a határaikat a turisták előtt. Ne feledjük, hogy sok esetben még nem született pontos kormányzati döntés, így érdemes figyelni a konzuli információkat. Ha városnézős nyaralást tervezünk, viseljünk maszkot, használjunk kézfertőtlenítőt. Ahogyan a tengerparton, úgy a városokban is igyekezzünk tartani a 1,5 méteres távolságot, bár ennek kivitelezését, azért kevesen látják maguk előtt.
Görögországban hat héttel a korlátozások bevezetése után, már lazítottak a szabályokon. A görögök szabadon utazhatnak a saját országukban, az iskolák, ahogyan a kisebb üzletek is, újra megnyitottak. A távolságtartás, a maszk és a kézfertőtlenítés kötelező mindenhol. A bevásárlóközpontok, az éttermek és kávézók azonban csak június 1-én kezdhetik meg a szezont, vagyis nyithatnak ki újra. A szállodák június 15-én már fogadhatnak vendégeket, de a külföldi turistáknak július 1-ig várniuk kell, várhatóan akkor fogják megnyitni a reptereket a nemzetközi járatok előtt. Ekkortól azonban már koronavírus teszt nélkül utazhatunk Görögországba, turisztikai céllal is. Azonban, ha a hatóságok úgy látják, bizonyos esetekben mintát vehetnek.
Ciprusban is megkezdték a korlátozások feloldását. Május 21-től az országon belüli utazásra vonatkozó korlátozásokat is törölték. Várhatóan június 9-én fogják újranyitni a reptereket, és a kormány abban bízik, hogy júliusban már fogadhatnak turistákat. Kizárólag tartósan alacsony fertőzöttségű országokból érkező turisták utazhatnak majd be, erről azonban részletesebb információ még nem áll rendelkezésre.
Spanyolországban is lazítottak a kemény, kijárási tilalmon. A tömegközlekedés újra elérhető, de csakis maszkban lehet használni. A kisebb üzletek és az éttermek megnyitottak – csak teraszon lehet fogyasztani -, a mozik és a színházak 30 százalékos kapacitással üzemelhetnek. A spanyolok négy szakaszban tervezik az enyhítéseket. Ami biztos, hogy Spanyolországba június 15-ig csak az üzleti céllal érkező vendégek léphetnek be, és kötelező a 14 napos karantén. További megnyitásról, ami például a turistákat is érinti, május 21-ig nem döntöttek. A Kanári-szigetek azonban csak augusztus 1-jén tervezi újra megnyitni a kapuit, akkor is csak a belföldi turisták előtt. Októbernél hamarabb nem akarnak külföldi turistákat beengedni a tervezet szerint.
Olaszországról tévesen írtak olyan híreket, hogy június 1-től fogadja a turistákat. Bár a szabályokon itt is lényegesen sokat lazítottak, de ami biztos jelenleg, hogy június 3-tól mozoghatnak az országon belül szabadon az emberek. A tervezet szerint a turisták előtt legkorábban június 16-tól nyithatják meg a kapukat, de erről még nem döntött az olasz kormány.
Németorságban is újranyithattak az üzletek, de ahogyan ott, úgy a tömegközlekedésben is kötelező a maszk használata. Fokozatosan kinyitnak az iskolák is, és május 16-tól a Bundesliga mérkőzéseit is megkezdték, igaz, zárt kapuk mögött. Azonban tartományonként eltérőek lehetnek a lazítási feltételek, melyeket a fertőzési mutatóktól tettek függővé. A terv az, hogy június 15-től újra megnyitják a határokat Svájc, Franciaország és Ausztria felé, és a szállodák is fogadhatnak vendégeket. A fesztiválok augusztus végénél korábban nem térhetnek vissza.
Franciaország is átgondoltan, és csak lassan lazít a szabályokon, melyeket a koronavírus-járvány miatt kellett meghozniuk. A svájci, és a német határokat június 15-én tervezik megnyitni, amiről azonban még nincsen információ, hogy az Egyesült Királyságból érkező turisták mikor léphetnek be az országba. Az Eurostar jelenleg csak korlátozott szolgáltatást nyújt a Párizs-London vonalon. Az utasoknak maszkot kell viselniük és ki kell tölteniük egy formanyomtatványt, megjelölve az utazás okát.
Izland népszerű úticél a magyarok körében is. Az izlandi kormány június 15-től tervezi eltörölni a nem alapvető fontosságú nemzetközi látogatók beutazási korlátozását. Az érkezőknek ingyenes Covid-19 tesztet kell végezniük, kivéve, ha saját negatív teszttel rendelkeznek. Jelenleg a beutazóknak 14 napos karanténba is kell vonulniuk. A június 15. után érkezőknek, vélhetőleg használniuk kell egy, az okostelefonokkal elérhető alkalmazást is, amelyet a koronavírus miatt fejlesztettek. Az üzletek és a szolgáltatások újra megnyitottak, de a többi országban is ismert szabályokkal.
Dánia június elején dönt a határellenőrzésről. Üzletek, parkok, bizonyos szállodák, bevásárlóközpontok, éttermek és bárok már nyitva vannak. A sportlétesítmények, a mozik, a színházak sorsáról június 8-nál hamarabb nem hoznak döntést. Ekkor döntenek a tíz főnél nagyobb rendezvények megtartásáról is.
Horvátország az egyik legnépszerűbb nyaralóhely, ahová a magyarok járnak. Számos szálloda és kemping már újranyitott, ám egyelőre csak a belföldi turisták számára. A parkok, üzletek, szállodák és szabadtéri éttermek, bárok szintén nyitva vannak, de 40 főnél nagyobb rendezvényt nem lehet még tartani. Jelenleg beléphetnek az országban azok a külföldi állampolgárok, akik üzleti vagy más gazdasági érdekeltség miatt, valamint halaszthatatlan személyes okokból utaznak. Május 29-től azonban feloldják a korlátozásokat Szlovákiával, Csehországgal, Magyarországgal és Ausztriával szemben is. A horvátok tehát várják a turistákat. A WHO adatai szerint egyébként Horvátországban meglehetősen alacsony, valamivel több, mint kétezer koronavírus-betegeket regisztráltak, és eddig 95-en haltak meg a járványban.