A vasárnap nyíló és október 29-ig látható kiállításon például élő selyemhernyó tenyészetet is megcsodálhatnak az érdeklődők, amelynek első példányait a sajtó nyilvánossága előtt helyezte el az egyik speciális kialakítású tárolóban Vigh Károly, a múzeum tudományos igazgatóhelyettese.
Általában, amikor selyemről beszélünk, mindenki a selyemhernyóra, a selyemhernyó bábjából, "gubójából" készült fonalra és szövetre gondol, amelynek készítését Krisztus előtt 2500 évre vezethetjük vissza. Többféle állati és növényi eredetű anyagot ismerünk, amiből selyem készülhetett, így van például pók-, kagylóselyem, de lótusz- és kaktuszselyem is, ezek mindegyikére láthatnak példát a kiállításon.
A Selyemszálak című kiállítás keretében láthatóak lesznek selyemtaftból, -bársonyból, -damasztból, illetve más selyemdamasztból készült viseletek is. Az egyik legérdekesebb talán az a selyemből készült díszmagyar, amely Szűcs István egykori vasvármegyei főispán öltözéke volt. Ezek mellett a dualizmus időszakának otthonainak intim női tereibe, budoárjaiba enged bepillantást a tárlat, de a 19-20. század fordulóján a nők ruhatárában a nappali öltözet alatt viselt alsóruházat divatjáról is képet alkothat a látogató.
Június 11-én az Iseum Savariense egyiptomi témájú kiállítással csatlakozik a sorozathoz, ezen két múmiát is bemutatnak, illetve Kr.u. 4. és 9. század közötti kopt textilek és a híres alsó-hetényipusztai és vimináciumi arannyal hímzett selyemszövet maradványok is láthatóak lesznek a tárlaton. Június 26-tól rendezik meg az 5. Textilművészeti Triennálét, amelyen idén kiemelt szerepet kap a selyem. A triennáléra öt kategóriában több mint 200 alkotást várnak a világ minden tájáról.
További érdekességekért kérjük keressék fel Facebook oldalunkat.
(Forrás: Divat és Szépség & MTI | Fotó: Veryjaneausten)