Jump to content

Így tüntesd el a hasi zsírt

2021. 08. 22. 10:49
A has körüli zsírpárnák nemcsak esztétikailag keseríthetik meg az ember életét, de komoly betegségek forrása is lehetnek. Kutatások alátámasztották, hogy akik a has körül raktározzák a felesleget, hajlamosabbak az olyan betegségek kialakulására, mint a 2-es típusú diabétesz, magas vérnyomás vagy szív- és érrendszeri betegségek, reflux, légzési nehézségek vagy a szintén veszélyes  zsírmáj. 

 

A hasi zsír, azaz a zsigeri vagy vaszkuláris zsír a hasi háj legveszélyesebb formája, mivel másképp viselkedik, mint a szubkután, azaz a bőr alatti zsírréteg. Míg utóbbi feladata, hogy biztosítsa a test "szigetelését" a külső hatásoktól, addig a zsigeri zsír eredeti funkciója, hogy védje a belső, létfontosságú szerveket. Azonban ha túl sok halmozódik fel belőle, gátolhatja az oxigénellátást, a vér- és nyirokkeringést, miközben számos gyulladást okozhatnak a szervezetben, így érdemes minél hamarabb tenni ellene.

A zsigeri zsír ellen leginkább életmódváltással veheted fel a harcot. A kalóriacsökkentett étrend mellett érdemes olyan ételeket választanod, amelyek amellett, hogy alacsony kalóriatartalmúak, és tele vannak vitaminokkal, ásványi anyagokkal, gyulladáscsökkentő hatásúak, miközben hozzájárulnak a bélrendszer helyes működéséhez, és nem okoznak nagy kilengéseket a vércukorszintben. 

Leveles zöldségek

A zöld leveles zöldségek gazdagok gyulladáscsökkentő A- és C-vitaminban, K-vitamin-tartamuk védi a szív egészségét, a bennük levő folsav pedig segít abban, hogy a sejtek egészségesek és jól működőek legyenek.

A spenót nagyon szegény kalóriákban, ám rost- és ásványianyag-tartalmának köszönhetően igazi szuperételként tartjuk számon. Vasat, folsavat, magnéziumot, kalciumot és számos rákellenes antioxidánst tartalmaz, de egy tanulmány szerint 95%-kal is csökkentheti az éhségérzetet.

A fodros kel - hasonlóan a spenóthoz - folsavat, mangánt, káliumot, rezet és kalciumot tartalmaz, miközben gazdag rostforrás, valamint immunerősítő antioxidáns, amelyet a C-vitaminnak, az E- és az A-vitaminnak köszönhet.  

Az articsókában úgynevezett szeszkviterpén-laktonok elsősorban emésztési zavarok, például gyomorpanaszok vagy puffadás esetén segítenek, de a zöldség magas antioxidáns-tartalma megkönnyíti a máj méregtelenítő munkáját, ezáltal gátolja, hogy fölösleges zsírsejtek raktározódjanak el a szervek körül. 

A spárga amellett, hogy tele van rostokkal, káliumtartalma révén remek vízhajtó, így kihajtja a szervezetben feleslegesen megrekedt vizet, ami a puffadásért, a végtagok vizesedéséért felelős.  A-, C-, E-, K-vitaminokban gazdag, de folsavat, vasat, magnéziumot, kalciumot, krómot is tartalmaz: utóbbira nagy szüksége van a szervezetnek, mivel kiemelkedő szerepe van a szénhidrát-, fehérje- és zsíranyagcserében, javul az inzulin hatása, ezáltal stabilizálja és szinten tartja a vércukorszintet.

(Forrás: femina.hu / fotó: pixabay.com)