Mivel a mutációk a legtöbb esetben megzavarják a gének működését, több betegség kialakulását is az emberi szervezetben hordozott kódhibákkal indokolják. A kódok játéka ugyanakkor esetenként épp a legvonzóbb külső jegyek kialakulásához vezet.
Gyönyörű génhibák
Egyes mutációk éppen ezért mára igazi szexepillé váltak az emberek szemében, amit akár mesterséges úton is szeretnének megkaparintani, míg más vonások az idők folyamán olyannyira gyakorivá váltak, hogy már senkinek nem jutna eszébe a genetikát okolni miattuk.
Az albinizmus szintén egy veleszületett génhibán múlik, ami a melaninképződés zavarához vezet, és érintheti a bőrt, a szemet és a szőrzetet is. A különlegesség kétségtelenül gyönyörű.
Meglepő, de a kék szemszín is egy génmutációhoz köthető, ami hat-tízezer éve zajlott le. Külön furcsaság, hogy mindez csak a pigmenterősség különbségén múlik, tehát a kék szem is barnának számít.
A centrális heterokrómiát legtöbbször genetikai mozaik okozza, ami többletkromoszómát jelent az öröklésben. Ilyenkor egy írisz kétszínű, az alapszínnek pedig a külső árnyalat számít.
Teljes heterokrómia is előfordul, ilyenkor a két szem színe különböző, általában az egyik kék.