Jump to content

Barátkozás karantén alatt

2021. 02. 08. 12:27

Az egészségünk megőrzéséhez és a boldogsághoz is szükségünk van a társas kapcsolatokra, most különösen oda kell figyelni, nehogy elmagányosodjunk.

Egyedül vagyunk jelenleg, mindenki a saját otthonában izolálja magát, tartjuk a távolságot az emberektől, mert nem akarunk megfertőződni vagy megfertőzni másokat. Arra kell csak figyelni, hogy ettől még tartsuk a kapcsolatot a szeretteinkkel, barátainkkal, mert nagy szükségünk van a társas kapcsolatokra az egészségünk érdekében.

Az ember társas lény, tartozni akarunk egy közösséghez, éreznünk kell, hogy elfogadnak és szeretnek minket. Olyan alapvető szükséglet ez, ami hatással van a mentális, fizikai egészségünkre, sőt a kutatások szerint a társas kapcsolatokkal még az élettartam is meghosszabbítható. Nem tréfadolog ezért, komolyan kell venni, hogy a social distance ideje alatt még aktívabban tartsuk a kapcsolatot egymással – csak épp nem személyesen, hanem inkább telefonon, videocseten és írásban.

A magány ugyanis sok csúnya dolgot művel, nemcsak az agyunkkal, hanem az egész testünkkel. Egy kutatásban például azt találták, hogy a társas kapcsolatok hiánya rosszabb hatással van az egészségre, mint az elhízás, dohányzás vagy a magas vérnyomás. Az erős kapcsolatok pedig 50 százalékkal növelhetik az esélyt a hosszú életre. Az emberi kapcsolataink erősítik az immunrendszert, és segítenek abban, hogy gyorsabban felépüljünk a betegségekből.

Azok, akik jól kiépített szociális hálóval rendelkeznek, általában kevésbé szoronganak, a tanulmányok szerint több önbizalmuk van, megbízhatóbbak és együttműködőbbek – mindez pedig megkönnyíti az életüket. Belegondolva, logikus, hogy a jó kapcsolatok emelik az életminőséget: ha úgy érezzük, nem egyedül kell megküzdenünk a világgal, akkor nagyobb biztonságban tudjuk magunkat, csökken a bizonytalanság, amitől aztán a stresszt is jobban tudjuk kezelni.

(Forrás: nlcafe.hu / fotó: pixabay.com)
divatesszepseg_sticky_layer_redesign