Jump to content

Figyelj a hormonjaidra

2021. 03. 30. 11:00

A hormonok is befolyásolják a hangulatot, némely hormontermelő szervi probléma akár depressziót is okozhat.A depresszió népbetegségnek számít, mely időnként felerősödik, és azok is letargikus hangulatba kerülhetnek, akik alapból nem hajlamosak rá.

A depresszió népbetegségnek számít, mely időnként felerősödik, és azok is letargikus hangulatba kerülhetnek, akik alapból nem hajlamosak rá.

A pajzsmirigy-alulműködés egy olyan hormonzavar, mely igencsak befolyásolja az ember hangulatát. Ennek oka egyrészt az, hogy a hiányzó pajzsmirigyhormonok hatással vannak a nemi hormonok szintjére, az anyagcsere-folyamatok lelassulnak, másrészt a probléma gyakran súlyfelesleget eredményez, mely szintén rontja az illető közérzetét. Hogy kiderüljön, fennáll-e valakinél pajzsmirigy-alulműködés, laborvizsgálat keretein belül ellenőriztetni kell a TSH-, T3- és a T4-szinteket. A pajzsmirigy-alulműködés további tünetei: menstruációs zavarok, meddőség/vetélés, csökkent hidegtűrés, száraz bőr, hajhullás, fáradtság, koncentrációs zavarok, túlsúly. Kezelése gyógyszeres terápiával történik.

OGTT: inzulin, vércukor

A cukorbetegség és az azt megelőző inzulinrezisztencia a pajzsmirigy-alulműködéshez hasonlóan gyakran okoz depressziót, általános levertséget a hormonális eltolódások miatt. Az IR ráadásul sokszor PCOS-sel jár együtt, ami olyan tüneteket is produkál, melyek hatással vannak az érintettek mindennapjaira, mint a túlsúly, pattanásos, zsíros bőr, fokozott szőrösödés, meddőség, ami csak tovább fokozza a negatív érzéseket. 

A diagnózishoz OGTT-re van szükség, melynek során a 0, 60 és a 120 perces inzulin- és glükózértékeket ellenőrzik. Az állapot személyre szabott diétával, rendszeres testmozgással és ha kell, gyógyszeres terápiával kezelhető. 

Kortizol

A kortizol a mellékvese által termelt hormon, melynek szintje stressz esetén ugrik meg - így egyfajta antistresszhormonként ismert. Amennyiben a stressz krónikussá válik az ember életében, akkor a mellékvese kimerül, mivel csupán ideig-óráig képes nagy mennyiségű kortizolt előállítani. Ezért mellékvese-kimerülés esetén kortizolhiány lép fel, ami elsősorban fáradtságban, depresszióban, motiválatlanságban nyilvánul meg, ráadásul progeszteronhiányt és pajzsmirigy-alulműködést is okozhat.

A legtöbb esetben megfelelő stresszkezeléssel orvosolható a probléma, valamint segíthetnek az adaptogén gyógynövényalapú kiegészítők, mint az Ashwaganda, Rhodiola, de a hiányzó hormonok pótlására is szükség lehet. 

Ösztrogéndominancia

Az ösztrogéndominancia igen gyakori állapot, melynek során az ösztrogén túlsúlyba kerül a progeszteronnal szemben. Kiválthatja az ösztrogén túlzott mennyisége, ám gyakoribb, amikor progeszteronhiány okozza. A probléma számtalan tünetet produkálhat, sőt több betegség és kóros állapot hátterében felfedezhető.

Az ösztrogéndominancia gyakran fásultságot, depressziós hangulatot is eredményez, ám érdekesség, hogy a menopauza táján épp a csökkenő ösztrogénszint okozza a jól ismert hangulatingadozásokat, mivel így kevesebb szerotonin képes beépülni a sejtekbe - mondja dr. Bérczy Judit, a Budai Endokrinközpont holisztikus szemléletű endokrinológus főorvosa.

Az ösztrogéndominancia gyakran életmódváltással sikeresen kezelhető, mint a fitoösztrogének kerülése, túlsúly leadása, indokolt esetben pedig ezt gyógyszeres kezelés egészíti ki. Amennyiben a klimax miatti ösztrogénszint esése váltja ki a panaszt, úgy hormonterápiát javasolhat az orvos. 

(Forrás: femina.hu / fotó: pixabay.com)
divatesszepseg_sticky_layer_redesign