Jump to content

Ezért fontos a természet

2019. 12. 11. 17:24

A „nature deficit disorder” – amikor a szervezet nem képes normálisan működni, mert hiányzik neki a természet közelsége – létezik. Semmi meglepő nincs abban, ha te is csak kókadozol az irodában, és legszívesebben kirohannál a zöldbe. Nem lehet mindenki favágó, de mit lehet tenni?

Ülünk az irodában a számítógép előtt, bámuljuk a monitort, és bár a fejünk is belesajdul, annyira igyekszünk valami produktív ötlettel előállni, még két értelmes gondolat sem jut az eszünkbe. Pedig nagyon kellene az a hó végi bónusz, egy előléptetésről nem is beszélve, de ahelyett, hogy cikáznának a gondolataink, csak révedten bámulunk ki az iroda ablakán.

És ezzel el is jutottunk a probléma gyökeréhez, ugyanis azért fixírozzuk az ablakot, és megy olyan kínkeservesen az a fránya munka, mert a tudatalattink jól tudja, hogy a szabad levegőn sokkal produktívabbak, kreatívabbak és élénkebbek vagyunk, ellentétben az irodában sorvadással, ami egyenesen „nature deficit disorder”-hez, vagyis a természet hiányából fakadó rendellenességhez vezet.

Eva M. Selhub, a Your brain on nature című könyv társszerzője úgy fogalmaz, hogy egy csepp természet úgy hat az agyra, mint egy csepp morfin. Stimulálja az agysejteket, csökkenti a stresszt, a kortizolszintet és a vérnyomást.

Ezzel ellentétben a szabadban töltött idő hiánya depresszióval, álmatlansággal, levertséggel, fásultsággal és koncentrációs zavarokkal jár. Hát ez nem úgy hangzik, mint az ideális állapot a hatékony és sikeres munkához.

Két megoldás van arra, hogy megoldjuk ezt a dilemmát, és a természet pozitív hatásait bevessük a munkahelyi sikereink érdekében. Az egyik, hogy bevisszük a zöldet az irodába, a másik, hogy az irodát visszük ki a szabadba.

Az irodai páfrány nekünk dolgozik

Igyekezzünk minél zöldebbé varázsolni a munkakörnyezetünket és tartsunk minél több növényt az irodádban, a zöld színnek és a növényeknek ugyanis nyugtató hatásuk van, és a látványuk csökkenti a feszültséget. Kimutatták, hogy a virágokkal teli iroda 58 százalékkal képes redukálni a munkahelyi depresszió esélyét, 44 százalékkal az agresszió jeleit, és akár 38 százalékkal a fáradtság tüneteit. Szóval mindig legyen egy csinos kis cserepes az íróasztalunkon, mert legalább olyan hatékonyan segíti a munkánk sikerét, mint egy jó asszisztens.

Természetesen a munkáltatók is tudják ezt, és szerencsére egyre inkább szem előtt tartják, hogy a zöld iroda nagyban hozzájárul a produktív munkához és csökkenti a betegszabadságok hosszát. A zöldebb környezetben eltöltött munkaórák kevésbé viselik meg a szervezetünket, mivel a növények látványa pszichésen kellemes érzetet kelt, így az általános jólléti szintünk közel 20 százalékkal magasabb lesz. Az, hogy jól érezzük magunkat a bőrünkben, miközben napi 8 órán át robotolunk, segít, hogy erős legyen az immunrendszerünk, és ellenállóbak legyünk a betegségekkel szemben.

Az utóbbi években jöttek divatba a látványos irodai vertikális növényfalak, melyek amellett hogy feldobják a iroda enteriőrjét, képesek 15 százalékkal emelni az ott dolgozók produktivitását. Ha az ember a természetet vagy akár annak egy apró részletét figyeli, az agya relaxáltabb állapotba kerül, így jobban tud koncentrálni, és kreatívabbá válik.

(Forrás: nlcafe.hu / fotó: pixabay.com)
divatesszepseg_sticky_layer_redesign