Jump to content

Mennyit lehet fogyni egy hónap alatt?

2017. 10. 29. 19:07

Sokaknak éppen egy nagy családi esemény, vakáció vagy karácsony előtt jut eszükbe nem sokkal, hogy formába szeretnék rázni magukat, így próbálnak minél többet kihozni a rendelkezésükre álló időből. A fogyásban azonban nem rövid idő alatt születnek a jó eredmények.

Ha a test változásairól van szó, egy hónap nagyon rövid idő. Noha diétázás közben egy örökkévalóságnak tűnhet, mégis fontos, hogy reális elvárásaid legyenek magaddal szemben. Elmondjuk, mire számíts, és miként érdemes belevágni.

Mennyit lehet fogyni egy hónap alatt?

A szervezet akkor használja fel saját tartalékait, ha kevesebb energiát viszel be ételekből, italokból, mint amennyit a tested napi működése során felhasznál, azaz kalóriadeficitet hozol létre. Az, hogy mennyit fogysz, attól függ, hogy mekkora a szükséges és a ténylegesen bevitt mennyiség közti különbség. Túlzásba esni azonban nagyon nem érdemes.

Sokan szeretnének akár 10 kilótól is megszabadulni egyetlen hónap leforgása alatt, ez azonban legfeljebb akkor érhető el, ha körülbelül 50 kiló vagy annál több a kezdő felesleg. Ilyenkor sem érdemes azonban ennyire sietni. Nagyjából havonta maximum 3-5 kiló fogyás az egészséges.

Ennek eléréséhez minden nap legfeljebb 500 kalóriával kell kevesebbet bevinned, mint amennyire a szervezetednek szüksége lenne, de ilyenkor is minimum 1200 kalóriát. Ezzel hetente összesen 3500 kalória hiánya jön létre. Mivel egy kiló emberi zsírból a test 6000-7000 kalóriát tud kivonni, így ebből a deficitből minden héten kicsit több mint fél kilót veszítesz majd. Emellett a táplálkozási szokásaid megváltoztatása segíthet abban, hogy a szervezeted kevesebb vizet tartson vissza, így a hónap végére összesen nagyjából öt kiló mínusznak nézhetsz akár elébe, ám tudnod kell, hogy ennek egy része a gyorsan visszatérő vízfelesleg.

Miért érdemes lassabban fogyni?

Ha mindenképpen minél többet szeretnél egy hónap alatt fogyni, akkor logikus kérdés lehet, hogy érdemes-e még tovább csökkenteni a kalóriák számát. A nagyobb deficit azonban egyáltalán nem tesz jót az emberi szervezetnek, ilyenkor ugyanis a test nemcsak a zsírt fogja már elbontani, hanem az izmokat is, ezek fenntartása ugyanis sok-sok kalóriát igényel, ezáltal belassul az anyagcsere, romlik a fogyókúra hatékonysága. Ehhez társul további problémaként, hogy a táplálékmennyiség radikális csökkenése vitaminhiányhoz és más betegségekhez vezet.

Ha az étrended túlzottan kevés kalóriát tartalmaz, könnyen azt tapasztalhatod, hogy éhes vagy állandóan, és alig várod, hogy abbahagyd a diétát. Ez később azt váltja ki, hogy az egy hónap leteltével ismét többet kezdesz enni, ám az izomtömegveszteség miatt már a korábbinál is alacsonyabb a valódi szükségleted, éppen ezért gyorsan visszatérnek a leadott kilók, azaz beindul a nagyon egészségtelen jojó-effektus. Ennek elkerülésére érdemes inkább egy lassabb, hosszú távon tartható, az életmódváltást támogató diétát elkezdeni, rendszeres mozgással támogatva, így ugyan kicsivel több idő, míg megmutatkoznak az eredmények, ám cserébe egészségesebb leszel, és nem hízol vissza.

(Forrás: femina.hu)
divatesszepseg_sticky_layer_redesign