Nincs is annál rosszabb, mint amikor hirtelen szaladnak fel a kilók, ráadásul látszólag minden ok nélkül. Ilyenkor könnyen lehet, hogy a súlygyarapodással üzenni akar valamit a szervezet.
A hízás komoly betegségek kísérő tünete is lehet. A legtöbb esetben persze nem erről van szó. De, ha biztos vagy benne, hogy nem lehet a túlzott kalóriabevitel vagy a csökkent mozgásmennyiség az ok, akkor érdemes a problémával mielőbb orvoshoz fordulni. Mutatjuk, milyen betegségek állhatnak a hirtelen súlygyarapodás mögött.
Ha váratlan súlygyarapodás történik, ez az első, amire gyanakszanak az orvosok, mert élete során nyolcból egy nőnél előfordul valamilyen pajzsmirigy-rendellenesség. A pajzsmirigy működése befolyással van az anyagcserére, és, ha alulműködik, az anyagcsere lelassulhat, ez pedig súlygyarapodáshoz vezethet. A hízás mellett ilyenkor a nők még energiahiányt, levertséget, bőrszárazságot, hajhullást és székrekedést is tapasztalhatnak.
Policisztás petefészek szindróma - PCOS
Öt nőből egy szenved policisztás ovárium szindrómában, aminek következtében felborul az ösztrogén és a tesztoszteron egyensúlya a szervezetben. Sok egyéb tünetet is magával hozhat ez a probléma, például arcszőrzet-növekedést, menstruációs zavarokat és migrént. A betegség arra is hatással van, hogy a test hogyan használja fel az inzulint, ami miatt gyakori kísérő tünete a hasi elhízás.
Vékonybélbeli baktériumok túlszaporodása - SIBO
A beleknek jó baktériumokra van szükségük a megfelelő működéshez, de az emésztőrendszerben nem csak jó baktériumok vannak. Amikor a kettő közötti egyensúly felborul, túlszaporodhatnak a baktériumok a vékonybélben, aminek puffadás, gázképződés, hasi fájdalom, hasmenés és többek közt súlygyarapodás is lehet a következménye.
Cushing-szindróma
A hirtelen hasi hízást okozhatja Cushing-szindróma is. Ez a ritka betegség fokozott kortizoltermeléshez vezet, ami hasi hízást és a nyak hátulján megjelenő zsírpárnát eredményez. A Cushing-szindróma kísérő betegsége lehet a diabétesz, a magas vérnyomás és a magas koleszterinszint is.