Két ember viszonyára a legapróbb problémák is káros hatással lehetnek, ha hosszú ideig fennállnak, és a felek nem beszélnek róluk. Bizonyos szokások egy ideig észrevétlenül rombolják a kapcsolatot, és alattomos módon teszik tönkre a szerelmet.
A szakértő szerint, bár a következők tudattalanok, mégis rendkívül károsak: az érzékeny emberek követik el a legtöbbször ezeket a hibákat.
A határok átlépése
Marci Moberg coach elmondta, a szenzitív emberek a világ lakosságának körülbelül egyharmadát teszik ki. Sokkal erőteljesebben érzékelik és élik át az élet minden pillanatát, jóval empatikusabbak másoknál, ezért könnyebben válnak túlterheltté, stresszessé a mindennapi ingerektől. Számos pozitív tulajdonsággal rendelkeznek: képesek átérezni mások problémáit, érzéseit, gyorsabban alakítanak ki szoros viszonyokat, rendkívül jó hallgatóságnak bizonyulnak. De érzékenységüknek árnyoldalai is vannak, melyek nehézségeket okozhatnak a párkapcsolataikban.
Ha valakit igazán szeretnek, akkor nagyon szoros köteléket képesek kialakítani, és igen erős érzéseket táplálnak iránta. Ez alapvetően jó, de később hajlamosak beleesni abba a hibába, hogy nem hagynak teret a másiknak, nem tisztelik a határait, és megpróbálnak egybeolvadni vele. Minden percet együtt töltenének, nem szerveznek külön programokat, és véleményük szinte eggyé válik a partnerükével. A feleknek azonban szükségük van térre, szabadságra és önállóságra a kapcsolaton belül is, ezért fontos tisztázniuk az igényeket, és megbeszélni, hogyan alakítsanak ki egészséges határokat a szerelemben.
Túlzott anyáskodás
A coach szerint a szenzitív emberekre jellemző, hogy túlzásba viszik a gondoskodást, és nem partnerként, hanem szinte szülőként viselkednek társukkal. Mindent megcsinálnak helyettük, próbálják tanítani, terelgetni őket, és teljesen felveszik az anyaszerepet. Ez nemcsak fárasztó, de rendkívül egészségtelen is a viszonyban. Felborítja a felek közti egyensúlyt, az egyenlőséget és a természetes szerelmi viszonyt, ráadásul idővel a másik számára is zavaró, megterhelő lesz.
A szakértő azt tanácsolja, hogy a társak igyekezzenek ne csak a másikra, hanem a saját érzéseikre, igényeikre is odafigyelni, és tudatosan kerüljék az anyáskodó-apáskodó magatartást. Ha pedig valaki a párjában ismeri fel ezt a tulajdonságot, említse meg neki, és beszéljék meg a problémákat.
Állandó megfelelni akarás
Az érzékeny személyek túlzottan vágynak arra, hogy mások kedveljék őket, és mindenkinek megfeleljenek. Ezért sokszor elnyomják az érzéseiket, a véleményüket, és csakis arra koncentrálnak, hogy a másik elégedett legyen velük. Hosszú távon azonban mindez boldogtalansághoz, elégedetlenséghez vezet, ami a kapcsolatra is rányomja a bélyegét. Nem beszélve arról, hogy gyakran kerülnek manipulatív, kontrolláló partnerek fogságába.
Érdemes átgondolniuk, hogy valóban önmagukat adják-e, és azonosítani a félelmeik okát, valamint megfontolni, hogy miért tartanak ennyire a visszautasítástól, majd a változtatás útjára lépni akár szakértő segítségével.