Nem véletlenül nevezik a gyomrot és a bélrendszert a második agynak, ugyanis, ami itt történik, az a teljes test minden folyamatára hatással van. A belekben élő nagyjából ötszázféle baktériumfaj például azt is befolyásolja, hogy az ember hízékony-e, vagy sem. De nem mind az ötszáz, mindössze kettő.
A Cornell Egyetem egereken végzett kutatása azt találta, hogy a tesztpéldányok súlya akár 15%-kal is megnőhetett attól, hogy megváltoztatták két baktérium egyensúlyát. És a változás nemcsak a súlyukat érintette, emelkedett az alanyoknál a szívbetegség, a magas vérnyomás és a cukorbetegség kockázata is. Ez a hatás nagyon hasonló lehet az embereknél is. Sőt, a túlsúlyos emberek bélrendszeréből vett mintát az egészséges súlyú egerek bélrendszerébe juttatva a kutatók azt látták, hogy a megváltozott egyensúly elhízást indított be a rágcsálóknál.
Hogy okozhatnak a baktériumok hízást?
A bélrendszerben található baktériumok 99%-a oxigén nélkül is életképes, vagyis anaerob. Ez azért fontos, mert a hasznos baktériumokat tartalmazó ételek, mint amilyen a joghurt vagy a savanyú káposzta, csak olyan baktériumokat juttatnak a szervezetbe, melyeknek oxigénre van szükségük az életben maradáshoz, így ezeknek valamivel kevesebb hatásuk van az egész bélrendszer egyensúlyára.
Az anaerob baktériumok tömegéből kiemelkednek a bacteroidetes-ek és a firmicutes-ek. Ezek vannak a legnagyobb hatással az elhízásra. A kutatások szerint minél több bacteroidetes van az ember szervezetében, annál nagyobb valószínűséggel vékony, és minél több firmicutes, annál nagyobb esélye van az elhízásra. Ez a két baktérium azért felelős a súlyért, mert ők vezénylik, mennyi zsír szívódik fel a szervezetünkben.
A baktériumegyensúly felborulásáért azonban nemcsak az egészségtelen táplálkozás felelős, hanem külső hatások is. A kézfertőtlenítők és antibakteriális szappanok például, bár kétségkívül fontosak a betegségek megelőzésében, a hasznos baktériumokkal ugyanúgy végeznek, mint a kártékonyakkal. A környezetszennyezés is mérgező a jó baktériumok számára.
A másik meglepő dolog, ami felboríthatja a baktériumok egyensúlyát, a stressz, ettől ugyanis stresszhormonok szabadulnak fel, melyeknek köszönhetően csökken az étel megemésztéséhez és a bakteriális egyensúly megőrzéséhez szükséges vérellátás. És nemcsak a stressz árt az emésztésnek, a rossz emésztés is stresszt okoz, így tehát ez egy önerősítő folyamat.