A fülzúgás Magyarországon egyre több embert érint, időseket és fiatalokat egyaránt a Füll-Orr-Gégeközpont szerint. Krónikus állapotában sokan betegségnek gondolják, de a fülzúgás a tünet.
Épp ezért rendkívül fontos, hogy ha visszatérő kellemetlenségként van jelen valaki életében, akkor fel kell kutatni a mögöttes okokat. Azért sem szabad hagyni, hogy állandósuljon, mert a folyamatos zúgás pszichésen nagyon megterhelő az illetőnek - főleg, ha valamilyen csendes, nyugodt környezetben tapasztalja.
Sípol, csiripel vagy pulzál?
A fülzúgásról az érintettek különféle módon számolnak be, mert mindenkinél másképp jelentkezhet. Van, aki egyenletesen sípoló hangot hall, másoknak csiripelés vagy egy mélyebb búgás jelentkezik. Ha pedig kitágult erek okozzák, akkor a fülzúgás ritmikusan pulzál a szívdobogás ütemére, kvázi lüktet, dobog. Előfordul, hogy mindkét fülben egyszerre hallható, de olyan is, hogy csak az egyikben szól a zavaró zúgás. A hangnak nem kívül keresendő a forrása, csakis a beteg hallja - ezért is nevezik szubjektív fülzúgásnak, de ettől még nagyon is valós a probléma.
A fülzúgás gyakori okai
Vérnyomás- és érproblémákat is jelezhet. A fülzúgást olyan problémák is okozhatják, melyeknek alapból nincs közük a fülhöz. Ilyen lehet az érszűkület, érelmeszesedés, ezáltal a magas és az alacsony vérnyomás is, de vérszegénység is állhat a háttérben. Sok esetben a nyaki erek okozzák a fülzúgást.
Mozgásszervi vagy fejproblémák is lehetnek a háttérben. Elsősorban a nyak és a vállizmok területe okozhat problémát, például a nyaki csigolyák elváltozása. Az olyan fejet ért traumák is kiválthatják, mint az agyrázkódás.
Gyógyszerek is okozhatják. Nem egyszer a fülzúgás egy adott gyógyszer rendszeres szedése mellett keletkezik mellékhatásként. Ez főleg az aszpirinra, egyes vízhajtókra és antibiotikumokra vonatkozik. A megoldás a gyógyszer elhagyása lehet, de erről természetesen konzultálni kell az orvossal!