Jump to content

Sminkkészletek gyerekeknek

2020. 12. 02. 13:21

Utánanéztünk, mennyire bízhatunk a gyerekeknek készült sminkkészletek minőségében, biztonságos használatában.

 

Hároméves volt a lányom, mikor először kilakkoztam a körmét gyerek körömlakkal, négy, amikor átengedtem neki sminkcuccaim kevésbé féltett darabjait, hogy játékból kisminkelje magát. Emlékszem, mindkét alkalommal azon lamentáltam, mikor én kicsi voltam, egyáltalán nem volt divat, hogy ovisok pink körmökkel tapicskoljanak a homokozóban. Végül mégis arra jutottam, nem feszülök rá a témára, amíg csupán játékként tekint rá, egy dologban azonban a mai napig nem engedek: abban, hogy milyen szemhéjpúdert ken a szemére és milyen rúzst a szájára. Nem a színek, az összetevők miatt. A helyzet az, hogy zsigerből kétkedve tekintek a sokszor ránézésre is gagyi gyerek sminkkészletekre és mint kiderült, ezzel nem vagyok egyedül: anyukás csoportokban időről-időre felmerülő kérdés, ki, hol, milyen sminkcuccokat vásárol a gyerekének, a karácsony pedig e tekintetben kiemelt szezonnak számít. Ezért utánanéztem, milyen szabályozások vonatkoznak a gyerekeknek szánt sminktermékekre és azok elegendő biztonságot nyújtanak-e hozzá, hogy a hazai üzletekbe ne kerüljenek kétes minőségű termékek.

Játék vagy kozmetikum?

Míg egy szépségmárka szemfestéke egyértelműen kozmetikum, a hajas baba pedig egyértelműen játék, addig egy gyerek sminkszettnél felmerülhet a kérdés, minek számít valójában: játéknak vagy kozmetikumnak? Határeset, és ezzel a szabályalkotók is tisztában vannak, épp ezért az úgynevezett határtermékekkel, vagyis azokkal, amik egyértelműen nem besorolhatók egyetlen termékkategóriába, külön is foglalkoznak.

Főként akkor zavarba ejtő a helyzet, ha a sminkkészlet egy játékszett része, például egy játékbabához van csomagolva, de maguk a valódi sminkszettek is végtelenül játékos kinézetűek, ráadásul a többség nem is a drogériák sminkrészlegén kapható, hanem a játékboltokban. A helyzetet az Európai Bizottság Kozmetikai Termékek Munkacsoportjának Kézikönyve segíti tisztázni, mely szerint függetlenül attól, hogy a sminkkészlet valamilyen játék kiegészítőjeként készült vagy önálló sminkszettként, a Játékok biztonságáról szóló 2009/48/EK irányelv világosan tisztázza, hogy mind az összetételére, mind pedig a címkézésére vonatkozóan meg kell felelnie a terméknek a kozmetikai irányelveknek is. 

Vagyis megnyugtató tudni, legyen bármennyire is gyerekes a csomagolás, ha sminkkészletről van szó, nemcsak a játékokra vonatkozó szabályoknak kell megfelelnie, de azoknak is, melyek bármilyen ismert sminkmárkára vonatkoznak. A kozmetikai termék hivatalos definíciójában pedig nincs szó életkori megkötésről, vagyis mindegy, hogy azt gyerekeknek vagy felnőtteknek szánják, a szabályoknak meg kell felelnie. 

Érdekes csavar a történetben, hogy a játékokban tiltott allergén illatanyagok listája (amit a kiemelésben hivatkozott irányelv tartalmaz) bővebb, mint amiket a kozmetikai irányelv is tilt, az útmutató szerint abban „szerepelnek azok az allergén anyagok is, amelyeket még akkor is tilos a játékokban felhasználni, ha kozmetikumok alkotórészeként csak címkézési kötelezettség vonatkozik rájuk.” Persze ez csak az illatanyagokra vonatkozik, a kozmetikai szabályozás jelenleg 1611 pontban listázza a különböző típusú tiltott összetevőket.

 
 
(Forrás: nlcafe.hu / fotó: pexels.com)
divatesszepseg_sticky_layer_redesign