Jump to content

Így pótold a folsavat

2020. 11. 14. 10:34

A B9-vitamin, azaz a folsav pótlásával számos egészségügyi probléma megelőzhető.

A B9-vitamin, azaz a folsav az egyik legfőbb vízben oldódó vitamin, ami kémiailag és biológiailag is kulcsfontosságú szerepet tölt be a szervezetben: támogatja a sejtosztódást és a sejtek megújulását, szerepe van a fehér- és vörösvérsejtek, valamint vérlemezkék képződésében, hozzájárul az egészséges magzati fejlődéshez, valamint az örökítőanyag, a DNS előállításában vesz részt, így várandós kismamák számára a szervezet elengedhetetlen vitaminforrása.

A folsavat az emberi szervezet - mint minden vízben oldódó vitamint – nem képes sokáig tárolni. Egy egészséges, felnőtt ember nagyjából 5–15 milligramm folsavat raktároz, aminek nagy része a májban található. Serdülőkorban és kismamáknál ennél többre van szükség. A bevitt folsav egy része  - de akár az 50%-a is - a vizelettel választódik ki, így napi szinten ügyelni kell a megfelelő mennyiségű bevitelre a folsavegyensúly megtartása érdekében.

Súlyos vérszegénységet okozhat a hiánya

A folsavhiány főként a rendszertelen és elégtelen életviteltől, a nem megfelelő táplálkozástól és a túlzott alkoholfogyasztástól alakul ki, de bizonyos gyógyszerek szedése szintén folsavhiányos állapothoz vezethet. Mivel a folsavnak jelentős szerepe van a vérképződésben és különböző anyagcsere-folyamatokban, hiányállapota vérszegénységet okozhat, ami fáradsággal, hangulatingadozással, ingerlékenységgel, koncentrációzavarral, a bőr sápadtságával járhat.

A vérszegénység következménye továbbá a hajhullás, a körmök törékenysége, de étvágytalanság, puffadás, hasmenés, vagy épp ellenkezőleg, székrekedés is előfordulhat. A betegség következtében a sejtek oxigénellátása romlik, ami a szervezet és egyes szervek működési zavarához vezet.

Magzati rendellenességek

A folsavbevitelre már a terhesség tervezésekor és az első trimeszterben ajánlott gondoskodni a szülési rendellenességek elkerülése végett. A magzatban ekkor indul meg a központi idegrendszer fejlődése, ami a gerincvelőből és az agyvelőből fejlődik ki – ezek a velőcső részét képezik. Folsav híján velőcsőzáródási rendellenesség, azaz gerincvelő-rendellenesség, valamint agy- és koponyacsont-rendellenesség alakulhat ki a magzatnál.

Természetes folsavforrások

A folsavnak a szervezetben való raktározásához B12-vitaminra van szüksége, így a folsav hiánya ennek a vitaminnak a hiányállapotára is felhívhatja a figyelmet. Természetes folsavforrásnak tekinthető a máj, a zöld leveles zöldségek, mint például a spenót, sóska, spárga, brokkoli, de érdemes a hüvelyeseket, a folsavval, gyümölcsökkel dúsított reggeli müzliket és magokat, valamint a teljes kiőrlésű gabonákat is a mindennapi táplálkozás részévé tenni.

 
(Forrás: femina.hu / fotó: pixabay.com)
divatesszepseg_sticky_layer_redesign