Jump to content

Így nyugtathatod meg a gyereket

2020. 05. 30. 14:06

Kicsi és nagy gyerekek is szoronganak, ez teljesen természetes, de azért enyhíthetjük pár jó szóval a helyzetet.

Minden ember szorong néha, a gyerek sem kivétel. A kiváltó ok lehet ovis csúfolódás vagy épp egy dolgozat is az iskolában – mindig van olyan helyzet, ami miatt szorongást élhet át. Szülőként az egyik feladatunk az, hogy enyhítsük ezt a mindennapi problémák miatti feszültséget, ehhez nyújt segítséget Lisa Petsinis életmód-tanácsadó útmutatója.

7 mondat, ami segít a gyereknek, ha szorong

1. „Megértem, hogy félsz.”

A szakember szerint egy gyerek esetében sokszor már az enyhíti a belső feszültséget, ha megfogalmazzuk számára, mit érez. Ha ez megvan, már könnyebben indul el a megoldás felé.

2. „Tudom, hogy nehéz.”

Amikor tükrözöd az érzéseit, egyszerűbbé teszed számára, hogy megnyíljon, és elmondja, milyen gondolatok kavarognak a fejében. Fontos, hogy elmondd neki: teljesen rendben van, hogy így érez.

3. „Szeretnél egy ölelést?”

A fizikai kontaktus serkenti az oxitocin (az egyik örömhormon) termelődését, és csökkenti a kortizol, azaz a stresszhormon szintjét. Tehát az ölelés nemcsak azért kell a gyereknek, hogy biztonságban érezze magát, amikor szorong, hanem fizikailag is jobban lesz tőle.

4. „Lélegezz mélyeket!”

A lélegzés az egyik legjobb relaxációs technika, ezért ha azt látod, hogy a gyerek pánikol, a legjobb, ha megtanítod mélyeket lélegezni, ami megnyugtatja az ugrásra kész szervezetet, és elcsendesíti az elmét.

5. „Mi a legrosszabb, ami történhet?”

Ez a kérdés abban segít, hogy más szemszögből nézze a gyerek a saját aggodalmait, a végeredménye pedig általában az, hogy rájön, sokkal kisebb a probléma, mint ahogy belül érzi.

6. „Tegyél meg minden tőled telhetőt!”

Tudatosítani kell a gyerekben, hogy nem kell tökéletesnek lennie, épp elég, ha megtesz minden tőle telhetőt. Jellemzően ilyen fajta szorongás az iskolásoknál fordul elő dolgozatok előtt, úgyhogy gyakran kell használni ezt a mondatot.

7. „El fog múlni ez az érzés.”

Amikor szorong az elme, a félelem időtlenné válik – az az érzésünk, hogy most már örökké így marad minden. Ezért kell emlékeztetni a gyereket arra, hogy nem fogja mindig ilyen rosszul érezni magát a bőrében, elmúlnak a nehézségek, és újra kisüt a nap a kis életében.

(Forrás: nlcafe.hu / fotó: pixabay.com)
divatesszepseg_sticky_layer_redesign