Mindenki szeretne hosszú, egészséges életet élni. A közelmúltban egy kutatásban különböző életmódbeli tényezők hatását vizsgálták a krónikus betegségek kialakulására.
Már eddig is sok kutatás látott napvilágot arról, milyen mértékben befolyásolják szokásaink az egészségi állapotot: a dohányzás, a testedzés, az alkoholfogyasztás, a súlymenedzselés vagy épp az étrend. Ezek a tényezők nem csak élethossz idejére, de a krónikus betegségek kialakulásának kockázatára is hatnak. Egy 2019-es tanulmányban azt is górcső alá vették, hogy ezeknek a fontos faktoroknak a kombinálásával ténylegesen mennyire lehet megnövelni a hosszú, betegségmentes élet esélyét.
Krónikus betegségek és az életmód kapcsolata
- Kutatásunk alatt megvizsgáltuk, hogy az egészséges étrend és a rendszeres sport mennyire növeli az esélyét a nem csupán hosszú, de egyúttal betegségmentes életnek. Olyan krónikus betegségeket tanulmányoztunk, mint a rák, kardiovaszkuláris betegségek és a diabétesz - jelent meg a kutatásban részt vevő Dr. Frank Hu professzor nyilatkozata a HealthLine oldalán.
- Mi nem csak az élethosszt néztük, hanem azon belül is az egészséges periódusok hosszát, tehát hogy a nyert évek betegségmentesen telnek-e.
Az egészséges életmód alappillérei
A kutatók 73 ezer nő és 40 ezer férfi egészségügyi állapotát követték nyomon. A vizsgálat kezdetekor egyiküknek sem volt rákos megbetegedése, kardiovaszkuláris betegsége vagy cukorbetegsége. A tanulmány során a krónikus betegségek kialakulását csökkentő tényezők a következők voltak:
- dohányzásmentes élet,
- legalább napi 30 perc fizikai aktivitás,
- moderált alkoholbevitel,
- normális testsúly, 25 vagy annál kevesebb BMI-értékkel,
- jó minőségű étrend.
Ezt az öt faktort figyelembe véve készítettek egy 0 és 5 között mozgó skálát, és minél magasabb pontszámot értek el a kísérlet résztvevői, annál egészségesebb életet éltek.
Az egészségesen töltött évek hossza
50 éves korukra, akik nem követték egyik egészséges életmódfaktort sem, a rák, szívbetegség és cukorbetegség kialakulása nélküli évek száma átlagosan 24 volt. Azoknál a nőknél, akik 4-5 faktort követtek, már 34-re növekedett az évek száma, férfiaknál pedig 31-re – nagyjából 10 évvel nőtt az egészségben töltött éveik száma.
A két legfontosabb életmódfaktor
A tanulmány szerint azoknak a férfiaknak, akik erősen dohányoztak, tehát 15 vagy több szál cigarettát elszívtak naponta, és azoknak a nőknek és a férfiaknak, akik túlsúlyban szenvedtek, vagyis a testtömegindexük elérte a 30-at, vagy annál magasabb volt, felére csökkent a betegségmentes évek száma 50 éves korukra. Így a kutatás szerint az egészséges évek érdekében a cigarettától és a túlsúlytól kell megszabadulni.
Ha megteszik a szükséges lépéseket, az első 10 évben a szívbetegségek kialakulása és a tüdőrák kialakulásának az esélye csökken, és 15 év múlva már elenyésző lesz a kockázat mértéke.