
A kép némileg ijesztő – és persze egyoldalú. A bejegyzésekben és kommentekben kristálytisztán látszik, hogy mik is az emberek problémái a mai magyar nyugdíjasokkal. Túl korán buszoznak, így elveszik a helyet a munkába és iskolába igyekvő emberek elől, holott logikus, hogy egész nap buszozhatnának. A tömegközlekedési eszközökön durvák, ha egy-egy ülőhely megszerzéséről van szó, még abban az esetben is, ha ülhetnének máshova. Gyakran sértő hangot ütnek meg, és gerjesztik a konfliktusokat, amiknek a megoldásában aztán nem partnerek. Gurulós táskáikkal áthajtanak az emberek lábán, kötekednek, veszekednek, és sokszor szapulják a fiatalokat.
A kommentek szerint a leggyakoribb gondjaik az ifjúsággal, hogy a fiatalok liberálisok, gyengék, nem dolgoznak, legalábbis nem végeznek kétkezi munkát, ami értékesebb, mint bármilyen irodai tevékenység. A fiúk nem voltak katonák, így puhányok, ahogy az egész generáció is puhány, mert nem voltak kapálni a földeken, és nem kaptak elég pofont a tanároktól vagy szülőktől. Meglepő, de a kapálás mint kimaradt gyerekkori, nevelő jellegű élmény meglepően sűrűn fordul elő a nyugdíjasok kommentjeiben, ahogyan a katonaság visszavezetésének igénye is.
És a bejegyzéseket átnézve az is világossá válik, hogy mi is fáj a legjobban mindegyik félnek: kölcsönösen azt szeretnék, ha a másik csoport tisztelné őket. De mégsem találják a közös nevezőt.
A fenyegető aurájú, idős emberek
A csoport létszáma 800-ról egy hónap alatt nőtt 11 ezerre. Szabó Bence szerint, akinek ugyancsak volt kötődése a csoporthoz ez nem véletlen: „A siker titka talán az lehet, hogy mindenki könnyen tud azonosulni a csoportban taglalt problémákkal. Egészen biztos vagyok benne, hogy mindenkit zaklatott már minimum egyszer – és remélhetőleg maximum egyszer – verbálisan egy idős ember, akinek teljesen más világnézete volt, és az adott fiatalabb illető nem felelt meg az elvárásainak. A könnyű azonosulás pedig behúzta a tömeget.”
Bence szerint közel sem arról van csupán szó, hogy adott egy internetes közösség, ahol körberöhögik az időseket. Vannak, akik a felvetődő problémákról komoly párbeszédeket folytatnak – nem ritkán éppen annak a nyugdíjasnak a pártjára állva, akinek a posztolt kommentje felvetette a topikot – sokan mások pedig egyszerűen itt vezetik le a feszültséget. De Bence szerint arról szó sincs, hogy az emberek egymást hergelik, hogy aztán online megtámadják az időseket:
Személyes tapasztalataim szerint az idősebb emberek »tettre készebbek«, ha a fiatalság elleni verbális bombázásokról és feszültség keltéséről van szó. Nap mint nap kaptam meglehetősen vulgáris tartalmú leveleket idős emberektől, akik nem értettek egyet a véleményemmel, vagy egyszerűen nem értették a viccet, az iróniát.
Az időseknél az egyik legnagyobb probléma éppen az, hogy nem tudják rendeltetésszerűen használni a közösségi felületeket, nincsenek tisztában az internetes etikettel, és abban a tévhitben élnek, hogy a Facebook az ő felségterületük, így ha egy fiatal kifejti a véleményét, az számukra sértő – tartja Bence.
Mindezekre viszont lenne megoldás. Az internetes etikett tanulható, ahogyan az is, hogy hogyan kommunikálunk embertársainkkal. Ahogy számukra fájó bármilyen „nyugger” szintű leegyszerűsített általánosítás, úgy minden bizonnyal a fiatal korosztály számára is bántó az a világnézet, melyben mindegyikük naplopó, gyenge és életképtelen. Emellett mindez sajnos az idősebbeknél sokszor a digitális világon kívül is jellemző: a hangos trágárkodások és a fizikai agresszió meglepően sokszor bukkan fel a csoportban posztolt történetekben, amire semmilyen szinten nincs mentség.