A leggyakoribb szezonális betegség a téli depresszió, ami ráadásul nemcsak az embereket érinti, de még az állatvilágban is megfigyelhető jelenség.
A téli depresszió során a testben biokémiai elváltozások figyelhetők meg, és ez jelentősen tudja befolyásolni az emberek életminőségét, ezért érdemes foglalkozni vele.
A fény a kulcsa mindennek
Könnyű hozzászokni a napfényhez és természetesnek venni a jelenlétét. Csak akkor tűnik fel, mennyire hiányzik, mikor télen hirtelen megrövidülnek a nappalok. A reggeli felkeléskor még sötét van, így belső óránk azt hiszi, éjszaka van.
A téli depressziót a szerotonin, vagyis az úgynevezett boldogsághormon csökkenése, és a tobozmirigy által termelt melatonin hormon mennyiségének növekedése okozza. A melatonin az alvást és az ébredést szabályozza, ilyenkor azonban a fényhiány miatt túlzott mértékben termelődik. Ez nem csupán a hangulatra és teljesítményre lehet negatív hatással, súlyosabb esetben testi panaszokat is okozhat.
Alacsony libidótól a borús jövőképig
A téli depresszió tünetei széles skálán mozognak, változó intenzitással. A melatonin túltermelődése miatt az érintetteknek jelentősen megnövekszik az alvásigényük, állandóan fáradtnak érezhetik magukat. Jellemző a szexuális vágy lecsökkenése is, az érdeklődés elmaradása, a társas programoktól való visszahúzódás. A borús jövőkép és a gondolatok negatív irányú megváltozása szintén a téli depresszió egyik velejárója.
A csökkent koncentrációs képesség és érzelmi feszültségek gyakran a munkahelyi teljesítmény rovására is mehetnek. Komolyabb esetben az immunrendszer legyengülésével és akár mozgásszervi panaszokkal is járhat.
Mi köze mindehhez az öltözködésnek?
A legfontosabb a napfény pótlása, ami többféle módon is megtörténhet. Amint előbújik a nap, főleg délelőtt, érdemes a szabadban eltölteni pár órát. A testmozgás által termelődött endorfin nagyon jó ellenszer a depresszióra. Ha ez nem lehetséges, különféle praktikákat is be lehet vetni.