Minden párnál előfordul, hogy néha az egyik félnek van kedve a szexhez, a másiknak azonban valamiért nincs. A kezdeményező partnernek viszont gyakran nem esik jól a visszautasítás, akármilyen természetes és normális is.
Mindenkinek joga van nemet mondani az együttlétre a párkapcsolatokban is, de a szakértők szerint nem mindegy, ezt hogyan teszi. Sokszor teljesen indokolatlanul, de előfordul, hogy a másik fél megsértődik, és úgy érzi, szerelme nem kívánja már eléggé. Ezek a gondolatok pedig további problémákat, konfliktusokat szülhetnek, és károsíthatják a kapcsolatot. A következő, pszichológusok által javasolt módszerekkel azonban elkerülhetőek ezek a következmények.
Ajánlott megindokolni az okát
Sarah Hunter Murray pszichológus számos kutatás és praxisa alatti tapasztalatai alapján azt javasolja mindenkinek, hogy ne féljen visszautasítani szerelmét, de arra ügyeljen, hogy óvatosan, kedvesen és kíméletesen tegye. Először is, ajánlott megindokolni, miért is mond nemet a partner. Persze, nem arról van szó, hogy hosszasan magyarázkodni kell, de, ha van konkrét ok mögötte, mondjuk fáradtság, rossz közérzet, idegesség vagy bármi más, akkor azt javasolt elmondani.
A szakértő szerint azért lényeges ez, mert a legtöbben magukra veszik a dolgot, személyes sértésnek élik meg, és azon kezdenek gondolkodni, mi lehet velük a probléma, hogy a másik már nem kívánja őket. Ha azonban logikus magyarázatot kapnak, ezek a kétségek eloszlanak, és megértik, hogy nem velük van a gond.
Ígéret egy másik alkalomra
Szintén hatásos megoldás, ha a partner megemlít egy másik, alkalmasabb időpontot. Így, bár elutasítja a kezdeményezést, jelzi, hogy nincs semmi gond, és egyértelműen érzékelteti, hogy a nem most nemet jelent, de nem zárja ki később az együttlét lehetőségét. A pszichológus szerint a visszautasítás sokkal jobban kezelhető, ha a másik fél kap egyfajta biztonsági hálót is, ami megnyugtatja, amibe kapaszkodhat.