Sokan gondolkodnak rövid vagy hosszabb távú külföldi munkavállalásban, ám egy ilyen kaland előtt érdemes alaposan felkészülni. Az alábbiakban Tóth Réka, a Perfekt oktatási szakértője ad néhány tippet azok számára, akik belevágnának.
A Decoding Global Talent 2018-as kutatása szerint a magyarok 35%-a menne külföldre dolgozni, ugyanez a mutató a húsz év alatti fiataloknál 66%. Leginkább a magasabb fizetés és a szakmai fejlődés lehetősége, valamint a tapasztalatszerzés miatt indulnak útra honfitársaink rövidebb vagy hosszabb időre. A külföldi munkavállalás előtt azonban érdemes alaposan felkészülni, és átgondolni néhány olyan szempontot, ami megkönnyítheti a kinti elhelyezkedést.
Nem árt felfrissíteni a nyelvtudást
Nem elég annyi, hogy az ember lobogtatja a nyelvvizsgáját, hiszen egy állásinterjún nem az számít, van-e papír róla, hanem, hogy valóban értjük-e, amit mondanak, és ki tudjuk-e fejezni magunkat. Mielőtt bárki nekiindul egy ilyen útnak, érdemes felfrissítenie a nyelvtudását, hogy, amikor már kint van, legyen mire építenie.
Ma már számtalan online platform létezik, ahol kifejezetten nyelvtanulás céljára találhatók beszélgetőpartnerek, de könnyen szerezhető anyanyelvi tanár is. Ezt semmiképp nem szabad elfelejteni a külföldre indulás előtt.
Érdemes elvégezni egy OKJ-s képzést
Mindenekelőtt érdemes felmérni a terepet, hogy kiderüljön, melyek azok a hiányszakmák, amelyekben van esély elhelyezkedni. Attól függően, hogy mennyire sietős a kiköltözés, lehetőség van néhány hónapos gyorstalpaló, de akár egy-két éves képzés választására is. c
Tóth Réka szerint van néhány olyan OKJ-s képzés, mellyel nehéz mellélőni, ha külföldben gondolkozunk. Ilyen például a sportedző képzés, hiszen egyre nagyobb a kereslet az edzőkre, akár amatőr, akár profi szinten. Jó választás lehet a logisztikus képzés is azok számára, akik a szállítmányozás területe iránt érdeklődnek, hiszen a logisztikai szakemberekre is egyre fokozódó igény mutatkozik. Ezek mellett a targoncavezető-képzés is befutó lehet.