Az ajkakat fedő bőrréteg nagyon vékony, nem csoda hát, hogy nem bírja a téli kiképzést, és a hidratáltsága könnyen csökken a hűvös, szeles idő hatására.
A cserepes ajkakra évről évre előkerülnek a különféle ajakírek, melyek sok esetben csak rontanak a fennálló helyzeten. A legtöbbjükben megtalálható glicerin például vízmegkötő hatása miatt ideig-óráig hatékonyan hidratál: a bőr alsóbb rétegeiből kivonja a nedvességet a felszíni rétegekbe, ahonnan viszont gyorsan elpárolog. Ezáltal szárazságot okozhat, de a kőolajszármazékokat tartalmazó, például vazelines kencékkel is az ellenkező hatást éred el, mint szeretnéd: megzavarják a bőr egészséges hidrolipid rétegét, ami így folyamatosan rászorul a külső ápolásra. A kőolajszármazékok számtalan néven futnak bizonyos kozmetikai termékekben, a leggyakoribbak a következők: Vaseline, Petrolatum, Petrol Wax, Paraffinum-Liquidum, Ceresin, Cera Microcristallina, Ozokerit.
Természetes csodaszerek
A legjobban akkor jársz, ha természetes úton állítod helyre ajkaid állapotát. Erre mutatunk néhány kiváló minőségű növényi olajat.
Szőlőmagolaj: a szőlőmagolaj az egyik leghatékonyabb természetes szer a száraz ajkakra, drogériákban és bioboltokban is beszerezhető.
Makadámiaolaj: a makadámiaolaj természetes olaj, nem tömíti el a pórusaidat, így a szádon kívül a száraz bőrre is nyugodtan alkalmazhatod.
Avokádóolaj: az avokádóolaj természetesen akadályozza meg a párolgást, és erősíti a bőr külső védőrétegét.
Jojobaolaj: a szegfűfélék rendjébe tartozó jojoba olaja szintén kiváló természetes megoldás a repedezésre hajlamos ajkakra.
Méhviasz: a legtöbb természetes, bio ajakbalzsam alapját a méhviasz képezi, használd bátran önállóan is!
Fényvédelem télen is
Fontos, hogy bőröd épségét ne csak a hidegtől, hanem a napsugárzástól is óvd. Télen is ugyanúgy káros napsugarak érik a bőrt nap mint nap, ezért ne feledkezz meg a megfelelő faktorú fényvédő krémekről. Kapható kifejezetten ajkakra kifejlesztett változat is, ami a hidratálás mellett az UV-sugaraktól is véd, ha hosszabb ideig tartózkodsz a szabad levegőn, például síelés vagy téli túrák alkalmával.
Drága megoldás?
Elsőre borsosnak tűnhet a bio olajok ára: 50 ml makadámiaolaj például 1200 forintba, míg a 250 ml-es szőlőmagolaj 2100 forintba is kerülhet. De, ha belegondolsz, milyen sokáig elég egy-egy üveggel, máris jobban megéri, hiszen akár az egész család használhatja a teljes szezonon át. Elég egy vattapamacsra csepegtetve átkenni vele a szád, vagy magaddal vinni egy kis tégelyben, és bármikor kezelheted a kényes területeket.