A szervezet zavartalan működéséhez, a légzés során felvett oxigén szervekhez, sejtekhez történő kiszállításához is elengedhetetlen fontosságú a vas. Alapesetben egy átlagos felnőtt férfi vas beviteli szükséglete naponta 8 milligramm, míg a nőknek – a menstruáció okozta vérveszteség miatt – jelentősebb mennyiségre, nagyjából napi 18 milligramm vasra van szükségük, a terhesség során pedig közel 30 milligrammra.
Milyen fokozott vasszükségletű élethelyzetekben figyeljünk oda a vaspótlásra?
- a terhesség idején, amikor a magzat és a placenta növekedéséhez, a vörösvérsejtképzéshez több vas bevitelére van szükség. A vasszükséglet az első trimesztertől fokozatosan nő, és a harmadik trimeszterben éri el maximumát,
- szoptató nőknek,
- erős menstruáció idején,
- férfiaknak és nőknek az aktív sportolás időszakában,
- idősebbeknek,
egyoldalú táplálkozás esetén, ilyen a fogyókúra, a vegetáriánus és a vegán táplálkozás.A fokozott vasbevitel történhet akár a táplálkozás korrigálásával, akár étrend-kiegészítők szedésével. Egyes növények, mint például a spenót vastartalma magas, az ideális megoldás az ásványi anyag pótlására mégis az, ha az étrendünk a zöldségek és gyümölcsök mellett vegyesen húsokat, májat és egyéb belsőségeket is tartalmaz, mivel a vas a húsokból sokkal jobban hasznosul. A vas felszívódását segítik a C-vitaminban gazdag élelmiszerek, például a facsart narancslé, a bogyós gyümölcsök vagy a paradicsom. A kávé és a tea mint csersavat tartalmazó élelmiszerek viszont gátolják a vas felszívódását a szervezetben, ezért ha megoldható, akkor a vasban gazdag étkezést követő egy órában ezekből ne igyunk.
A gyermekeknél se feledkezzünk meg a megfelelő vasbevitelről, hiszen ők is lehetnek fáradtak, kimerültek, „lelassultak”, s ennek hátterében a vashiány állhat. Vizsgálatok bizonyítják, hogy a gyermekek esetében a vashozzájárul a kognitív képesség (figyelem, emlékezés, képzelet, a gondolkodás) fejlődéséhez.