Jump to content

Így ne lustulj el tavasszal

2019. 03. 27. 15:43

A tavaszi fáradságot okozhatja a szervezet felborult melatonin-szerotonin egyensúlya is.

Hiába múlt el végre a hosszú tél, mégis levertnek, ingerlékenynek, étvágytalannak érzed magad a tavasszal? Sokan küzdenek hasonló problémával. Miért alakul ki a tavaszi fáradtság? A változó évszakokkal együtt a hormonháztartás is folyamatosan változik. A szürke, sötét téli napokon kevés napfényhez jut a szervezet, ezért több melatonint termel, és megnő az alvásigény. A tavasz beköszöntével, a nappalok hosszabbodásával egyre több fény éri szervezetet, amely ennek hatására csökkenti a melatonintermelést, és fokozza a szerotonin előállítását.

Sokaknál előfordul, hogy e folyamat hatására mégsem jókedvük fokozódik, inkább fásultnak és fáradtnak érzik magukat. Az alacsony szerotoninszint a felelős ezért az érzésért: időbe telik, míg a tavaszi napsütésnek köszönhetően újra helyreáll hormonháztartásunk, és beáll a tavaszi-nyári bioritmus. Dr. Szigeti József belgyógyász, az Anna Egészségpont szakértője szerint az alábbi praktikákkal enyhíthetők a kellemetlen tünetek.

Válassz egészségesebb ételeket!

Télen mindenki gyakrabban fogyaszt zsírosabb, kalóriadúsabb fogásokat, és kevesebb zöldséghez, gyümölcshöz jut. Mielőbb pótold a szervezet számára szükséges vitaminokat, ásványi anyagokat és nyomelemeket! Fogyassz friss salátákat, gyümölcsöket, zöldségeket, tejet és tejtermékeket! Fokozd a napi folyadékbevitelt is, legalább napi 2-3 litert igyál!

Napi 30 perc mozgás

A lehetőségek tárháza végtelen: autózás helyett biciklizz a munkába, sétálj el a boltig, vagy kertészkedj egy kiadósat! Már napi 30 perc, közepes intenzitású mozgás számos jótékony hatással jár: jobb szív- és tüdőműködést eredményez, vagyis javul a test oxigénellátása, jobb lesz a közérzet, pihentetőbb az alvás.

Pörgesd fel az anyagcserét!

Tölts több időt a friss levegőn! Fontos, hogy a sejtek oxigénellátását is fokozd. Kipróbálhatsz bizonyított terápiákat, például a mágnesterápiát, amely javítja a mikrokeringést, felgyorsítja a sejtek és szövetek anyagcseréjét és a regenerációs folyamatokat. Rendszeres szaunázással is serkented a vérkeringést, és gyorsíthatod a salakanyagok távozását a szervezetből.

Ha nem múlik, fordulj orvoshoz!

Egyes esetekben a tavaszi fáradtság komolyabb betegséget is jelezhet. Ha hetek alatt sem mérséklődnek a tünetek, más egészségügyi problémára is gyanakodnod kell. Mivel a tavaszi fáradtság sokaknál az allergiaszezon kezdetén jelentkezik, nem múló tünetek esetén nem zárható ki, hogy valamilyen allergia áll a háttérben.

(Forrás: femina.hu / fotó: pixabay.com)
divatesszepseg_sticky_layer_redesign