A mobiltelefonok jellege és feladata az elmúlt pár évtizedben rengeteget változott, és ez a máig vezető, még folytatódó evolúció elvezetett egy szomorú jelenségig. Rengeteg ember lesz már-már függő a mobiltelefon-használatban, és szinte kétpercenként a készülékért nyúl.

A tudatosítás fontos
- Sokan észre sem veszik, mennyit mobiloznak. Miért fontos ezt tudatosítani?
- A túl sok okostelefon-használat komoly negatív következményekkel járhat, ezért fontos, hogy tudatosítsuk magunkban, mennyit telefonozunk. A tudatosság segít abban, hogy mi irányítsuk, mennyi időt töltünk ezzel a tevékenységgel, és ne csússzunk bele abba, hogy észrevétlenül telik el vele az idő.
- Mi számít mobilfüggésnek? Mi az a mobilhasználat, ami még rendben van?
- Jelenleg a pszichodiagnosztikában nincs ilyen kategória, azonban a szakértők által leginkább hangsúlyozott tünetek a következők: elvonási tünetek - például irritáltság, szorongás, idegesség -, ha nincs nálunk a telefon, ha nem tudjuk kontrollálni a mobilozással töltött időt, ha a munka/tanulás/társas kapcsolatok rovására megy, illetve, ha előfordult, hogy füllentettünk arról, mennyit telefonoztunk, vagy titokban szoktuk ezt a tevékenységet folytatni, tehát takargatjuk mások előtt. Ha ezek közül a tünetek közül valamelyiket vagy akár többet rendszeresen tapasztalunk, az mindenképpen jelzésértékű.
Veszélyes
- Milyen veszélyekkel járhat, ha valaki túl sokat mobilozik? Amellett, hogy elveszi az idejét, és minden másról lemarad.
- A túl sok mobilozás a szakirodalom szerint veszélyt jelenthet az egészségünkre: növelheti az átélt stressz mennyiségét, szorongáshoz, elszigetelődéshez vezethet, valamint alvászavarokhoz és a mozgásszegény életmódhoz és az iskolai vagy munkahelyi teljesítményromláshoz is hozzájárulhat. Míg az utóbbiak főleg az eltöltött idővel állnak összefüggésben, a többi probléma adódhat a túl sok ingerből, az állandó visszajelzések kereséséből, és abból a félelemből, hogy valamiből kimaradunk. A közösségi médiában látott, tökéletesnek tűnő emberek negatív hatással lehetnek önértékelésünkre, míg a virtuális világ felé fordulás a valós emberi kapcsolatainkkal szemben elmagányosodáshoz vezethet.